چرا تربیت فرزند مهم است؟

چرا تربیت فرزند مهم است؟

چرا تربیت فرزند مهم است ؟

موضوع تربیت فرزند از جنبه های مختلف قابل بررسی است، مانند تربیت اخلاقی ورفتاری، تربیت جنسی، تربیت عاطفی و…
اساتید و روانشناس های مختلف در خصوص جنبه های گوناگون تربیت فرزندان در کارگاههای آموزشی و کتاب‌های مختلف صحبت های زیادی انجام داده اند، اما کودکان و نوجوانان نیازهایی دارند که اگر به خوبی و به موقع برآورده نشوند باعث شکل گیری باورها و الگوهای تکرار شونده ای در ذهنشان می شود که در روانشناسی به آنها طرحواره یا تله زندگی گفته می شود.
و والدین باید شیوه های صحیح برخورد با فرزندان خود را برای جلوگیری از شکل‌گیری این تله های زندگی در ذهن ناخودآگاه آنها، آموزش ببینند.
در این مقاله، به آموزش والدین برای تغییر رفتار خود در جهت جلوگیری از شکل گیری باورهای منفی و طرحواره های سرنوشت ساز پرداخته می شود.

 

 

آینده فرزندان ساختنی است نه رقم خوردنی ؟

تا حالا به این نکته توجه کردین بعضی از آدمها توی زندگیشون چندین و چند بار ورشکسته میشن یا چند بار ازدواج ناموفق دارند یا مدام دچار احساس های منفی مثل خود کم بینی و بی ارزشی میشن بعضی از افراد هم خودشان را نادیده می گیرند و به دیگران سرویس افراطی می دهند آیا این موارد اتفاقی شکل گرفته اند همه اینها بر اساس باورهایی اتفاق می افتند که در کودکی توسط والدین و بزرگسالان اطراف کودک ساخته شده اند

ما انسان ها تکرار ۰ تا ۷ سالگی خودمان هستیم

یعنی ما بزرگسالان همه تصمیم ها انتخاب ها و مسائل زندگی خودمان را بر اساس الگوهای ذهنی که در کودکی مان ساخته شده است انجام می دهیم.
ما در بزرگسالی باورهایی را که در کودکی برایمان ساخته شده است را مدام تکرار میکنیم.
فردی که در کودکی احساس های خود را بیان کرده ولی از طرف اطرافیان مورد استقبال قرار نگرفته و احساسش سرکوب شده ممکن است تا آخر عمر از بیان احساس خود به کسانی که دوستشان دارد خودداری کند.
مثلاً کودکی که از مدرسه اومده و اون روز در زنگ ورزش، تیمشون برنده شده با هیجان این موضوع را با مامانش مطرح می کنه که “ما بردیم !!! ” “ما بردیم !!! ” و مامان یه نگاه به سر و صورتت پر از عرق و پاهای کثیف پسرش میندازه و بدون در نظر گرفتن احساس اون بهش میگه “باشه” “باشه” حالا برو سروصورت و دست و پاتو بشور، و اینجاست وقتی همچین اتفاق هایی برای این کودک تکرار میشه تصمیم میگیره تا آخر عمر هیچ وقت احساسش رو بیان نکنه !

رانندگی با وسیله نقلیه نیاز به گواهینامه رانندگی دارد، گرفتن گواهینامه فرزندپروری برای پرورش یک فرزند چطور؟

تک‌تک رفتارها و برخوردهای والدین در شکل گیری باورهای سرنوشت‌ساز فرزندان که در آینده به وسیله آن باورها تمام انتخاب ها و تصمیم ها و سبک زندگی خود را می سازند تاثیر مستقیم دارد.

القاسی- سمینار - تربیت فرزند

 

 

انسان‌ها بر اساس الگوهای کودکی خود، شغل، همسر، شرایط مالی و… را انتخاب می کنند

به طور مثال فردی که در کودکی ای از سوی والدین به صورت افراطی حمایت شده و اجازه کار مستقلانه به او داده نشده است الگو یا طرحواره وابستگی در ذهنش نقش بسته و در آینده، ناخوداگاه جذب جنس مخالفی می شودکه بسیارمستقل و توانمند است.

 

باورها و تله هایی از قبیل کمال گرایی، خودشیفتگی، پرتوقعی، وابستگی، بازداری هیجانی و… باعث بروز مشکلات فراوان در زندگی بزرگسالی افراد می‌شوند
– فردی که دچار تله کمال گرایی شده است معمولاً برای انجام کارها بسیار به خود و اطرافیانش سخت میگیرد و گاهی اوقات در شروع انجام کارها بسیار تعلل می کند.

– فردی که دچار بازداری هیجانی است هیجان ها واحساس های خود را سرکوب کرده و بیان نمی کند.

– افراد با تله وابستگی، توان انجام کارها را به تنهایی ندارند و برای کوچک ترین تصمیم ها و کارهای زندگیشان از پدر و مادرشان یا دیگران کمک می خواهند.

– کسی که دچار تله خودشیفتگی شده است توقع دارد همه به او احترام بگذارند و همه خواسته هایش را برآورده کنند، و اگر چنین فردی با همسری دارای همین تله ازدواج کند، پس از مدت کوتاهی کارشان به جدایی کشیده می شود شاعر می گوید: ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند

با جلوگیری از ایجاد باورهای منفی و تله های زندگی در ناخودآگاه، آینده درخشانی را برای فرزندان خود می سازیم.

 

فایل صوتی مقاله چرا تربیت فرزند مهم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *