راه های تقویت حافظه و هوش

تقویت حافظه

قاعدتا درباره‌ی اهمیت تقویت حافظه در زندگی روزانه شنیده‌ایم. همه‌ی ما گاهی دچار فراموشی می‌شویم. این موضوع مخصوصا زمانی اهمیت پیدا می‌کند که مشغولیت‌های مختلف کاملا ما را درون خود غرق می‌کنند. اگرچه این موضوع عادی است، اما گاهی اوقات می‌تواند واقعا دردسرساز شود. موضوعات ژنتیکی نقشی مهم در از دست دادن حافظه ایفا می‌کنند. این موضوع مخصوصا برای بیماری‌هایی نظیر آلزایمر موضوعیت دارد. اما با این حال تحقیقات نشان داده که رژیم و سبک زندگی نیز تاثیر بسزایی روی حافظه دارد. در حقیقت محققین کشف کرده‌اند که راه های تقویت حافظه و هوش مختلفی وجود دارند که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها ذهن خود را بهبود ببخشیم. در این مقاله قصد داریم به شما ۳ راهکار برای تقویت حافظه معرفی کنیم.

 

۱- مصرف شکر کمتر برای تقویت حافظه

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که برای تقویت حافظه چه بخوریم؟ تحقیقات نشان داده است، مصرف بیش از حد قند‌های افزوده شده می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیار زیادی شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تاثیر منفی روی میزان حافظه اشاره کرد. بنابراین قابل تصور است که یکی از راه های تقویت حافظه و هوش مصرف کمتر مواد قندی افزوده شده است. تحقیقات مختلف نشان داده است که رژیم غذایی حاوی مواد قندی می‌تواند به ضعف حافظه و کاهش حجم مغز منجر شود. این تاثیر منفی به خصوص روی قسمتی از مغز که وظیفه‌ی ذخیره‌ی حافظه‌ی کوتاه مدت را بر عهده دارد بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال، یک مطالعه روی ۴۰۰۰ نفر نشان داد، افرادی که بیشتر نوشیدنی‌های قندی مثل نوشابه مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که مصرف قند کمتری دارند، حجم مغز کمتری داشته و از متوسط حافظه‌ی کمتری برخوردار بودند. کاهش مصرف قند جدای از تاثیر مثبت روی تقویت حافظه به بهبود شرایط کلی سلامت بدن شما نیز کمک بسیار زیادی می‌کند. بنابراین قابل تصور است که دانشجویان و دانش‌آموزانی که به دنبال راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن هستند، باید به کاهش میزان مواد قندی افزوده شده در رژیم غذایی خود توجه کنند.

 

 

۲- از مکمل روغن ماهی استفاده کنیم

روغن ماهی یکی از غنی‌ترین منابع برای امگا ۳ در دنیا است. امگا ۳ اهمیت زیادی برای سلامتی کلی بدن دارد و تحقیقات نشان داده که این ماده‌ی مقوی می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی داشته باشد. جدای از این موضوع، امگا ۳ می‌تواند التهاب‌های مختلف، استرس و مشکلات عصبی را تا حدود بسیاری کاهش دهد و از این جهت می‌توان گفت که داشتن امگا ۳ در رژیم غذایی می‌تواند روی بهبود سلامتی روحی ما نیز بسیار تاثیرگذار باشد. اما این تمام ماجرا نیست. اخیرا تحقیقات مختلف نشان داده که مصرف روغن ماهی (یکی از منابع غنی از امگا ۳) تاثیر بسیار زیادی در بهبود تقویت حافظه دارد. اگر به دنبال تقویت حافظه برای درس خواندن و به دست آوردن موفقیت‌های تحصیلی هستید، می‌توانید از روغن ماهی برای این هدف استفاده کنید. محققین همچنین ثابت کرده‌اند که روغن ماهی در افراد مسن نیز می‌تواند از کاهش میزان حافظه در اثر افزایش سن جلوگیری کند.

یک تحقیق انجام شده روی ۳۶ فرد مسن نشان داد که استفاده‌ی منظم از روغن ماهی در طول ۱۲ ماه تاثیر بسیار زیادی روی حافظه‌ی آن‌ها داشت و از این رو می‌توان متصور بود که مصرف این ماده‌ی غنی طبیعی می‌تواند برای تقویت حافظه بسیار موثر باشد. اخیرا یک تحقیق دیگر نیز نشان داد که مصرف روغن ماهی روی کودکان و بزرگسالان دچار ضعف حافظه تاثیر مثبت زیادی دارد. افراد مورد پژوهش در این تحقیق پس از مصرف روغن ماهی بهبود بسیار زیادی در حافظه‌ی رویدادی خود داشتند. حافظه‌ی رویدادی به نوعی از حافظه‌ی انسانی مربوط است که وظیفه‌ی ذخیره‌ی خاطرات ما از تجربه‌های شخصی را به عهده دارد.

 

۳- برای مدیتیشن وقت بگذاریم

به صورت کلی می‌توان گفت که مدیتیشن تاثیرات مثبت بسیاری روی سلامت ما و به خصوص تقویت حافظه دارد. تجربه ثابت کرده که مدیتیشن می‌تواند تسکین‌دهنده باشد و باعث کاهش درد و استرس شود. جدای از این موضوع، مدیتیشن تاثیر بسیار مثبتی روی کنترل فشار خون و تقویت حافظه دارد. در حقیقت می‌توان گفت که یکی از بهترین راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن مدیتیشن است. مدیتیشن می‌تواند باعث بهبود حافظه‌ی کوتاه مدت افراد در تمامی سنین شود. جدای از این موضوع نتیجه‌ی یک پژوهش روی دانشجویان نشان داد که تمرینات مدیتیشن تاثیر مثبت بسزایی روی عمل‌کرد حافظه‌ی فضایی دانشجویان داشت. حافظه‌ی فضایی مربوط به حافظه‌ای است که وظیفه‌ی جهت‌یابی و ذخیره‌ی اطلاعات درباره‌ی محیط پیرامونی فرد را به عهده دارد.

 

بنابراین اگر به دنبال راهی برای تقویت حافظه‌ی خود هستید، باید حتما به رژیم غذایی و سبک زندگی خود توجه کنید. به عنوان مثال همانگونه که در سطور بالا خواندیم، مصرف روغن ماهی، کاهش میزان مواد قندی افزوده شده در غذا و مدیتیشن از جمله راه‌های موثر برای این موضوع هستند. روغن ماهی یکی از غنی‌ترین منابع امگا ۳ است و از این جهت می‌توان گفت مصرف آن نه تنها برای تقویت حافظه بلکه برای سلامت کلی بدن نیز بسیار موثر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *